Η άσκηση έχει στόχο τον εμπλουτισμό λεξιλογίου, ενώ παράλληλα ενισχύει την ορθογραφία. Μπορεί να γίνει με παιδιά κάθε ηλικίας και η θεματολογία της είναι πραγματικά ατελείωτη.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj-mlvOTQdxB3yqMCTnQEMtbQBVZ-0qTfA15-DSUzVz21c5AYWNXYflU6cj1-EBRet0EPqVf4qLn_IuDG2rjxJDxd-5_O1WxAc3_AO9VBZZcYDimP7RH6JuEBBBb-2-fkYdjTLr4PZkl1I/s400/%25CE%25BB%25CE%25B5%25CE%25BE%25CE%25B9%25CE%25BB%25CE%25BF%25CE%25B3%25CE%25B9%25CE%25BF.jpg)
Πώς γίνεται:
- Επιλέγετε ένα θέμα. π.χ. χιόνι, θάλασσα, σχολείο, σαλόνι, δάσος, βουνό, εκδρομή, νύχτα, δρόμος, πάρκο, πλατεία, ουρανός, αυλή, χωριό, βροχή, παραλία, ντουλάπα, γενέθλια, μουσείο, βιβλίο, παιδική χαρά, φαγητό, κ.λ.π
- Ζητάτε από το παιδί να σκεφτεί και να γράψει λέξεις σχετικές με το θέμα. Αν δεν μπορεί να βρει, τότε λέτε εσείς μερικές.
- Μπορείτε να το κάνετε και σε μορφή παιχνιδιού. Όλοι παίρνουν ένα χαρτί και μολύβι και γράφουν λέξεις σχετικές με το θέμα, μέσα σε συγκεκριμένο χρόνο. Κερδίζει όποιος βρει τις περισσότερες!
- Οι λέξεις μπορούν να γράφονται και σε πίνακα αν προτιμά το παιδί!
- Οι λέξεις μπορεί να είναι ουσιαστικά, ρήματα και επίθετα. Είναι μια καλή ευκαιρία να γίνει η διάκριση τους ή ακόμα και να μιλήσετε για την ορθογραφία των λέξεων.
Σοφία Τσιντσικλόγλου
Ειδική Παιδαγωγός
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου