Η άσκηση απευθύνεται σε παιδιά που έχον δυσκολία στην ανάγνωση και μπορεί να γίνει με διάφορους βαθμούς δυσκολίας, ανάλογα το επίπεδο του παιδιού.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjyc_Rnzd7bYz_lonfDgc23EztRUXZGoGu7v0hWcWG7PhMIgu-W5HtGHOnHkx-6Vov9kwXsoe6MJ-2GhzoYhTcxTfaszerDFMtqJGv9uDEz3T-CSlVMfYScj2AnG-3iSg8nOEF_o4FqF4w/s640/%25CE%25AC%25CF%2583%25CE%25BA%25CE%25B7%25CF%2583%25CE%25B7-%25CE%25B1%25CE%25BD%25CE%25AC%25CE%25B3%25CE%25BD%25CF%2589%25CF%2583%25CE%25B7%25CF%2582+%25283%2529.jpg)
Θα χρειαστείτε: εικόνες από περιοδικά, αυτοκόλλητα, εκτυπωμένες εικόνες με αντικείμενα (μπορείτε να βρείτε άπειρα στο internet και να τυπώσετε εφόσον διαθέτετε εκτυπωτή).
Πως γίνεται η άσκηση
Χωρίζουμε μια κόλλα χαρτί σε τετράγωνα (λίγα ή περισσότερα ανάλογα το μέγεθος των εικόνων που έχουμε και πόσο μεγάλη θέλουμε να είναι η άσκηση). Σε κάθε τετράγωνο γράφουμε μια λέξη που αντιστοιχεί σε μια εικόνα. Ζητάμε από το παιδί να διαβάσει ένα τετράγωνο και να κολλήσει εκεί την αντίστοιχη εικόνα ή αυτοκόλλητο.
Αν θέλουμε να προχωρήσουμε ακόμα περισσότερο με την άσκηση και να κάνουμε εμπλουτισμό λεξιλογίου και εξάσκηση προφορικής/ γραπτής έκφρασης, μπορούμε:
- Να ζητήσουμε από το παιδί να γράψει ή να πει μια πρόταση με την κάθε λέξη.
- Να ζητήσουμε από το παιδί να διαλέξει 5 ή περισσότερες εικόνες και να φτιάξει μια μικρή ιστορία.
- Να ζητήσουμε από το παιδί να βρει λέξεις που περιγράφουν την εικόνα (π.χ. αν στην εικόνα έχουμε ένα καπέλο, να βρει επίθετα για το καπέλο - κόκκινο, πάνινο, αθλητικό)
Σοφία Τσιντσικλόγλου
Ειδική Παιδαγωγός
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου